Wystawa poświęcona kompanii pakoskiej

 

                          

W piątek, 6 marca 2020 roku, w Ośrodku Kultury i Turystyki w Pakości miał miejsce wernisaż wystawy poświęconej udziałowi Kompanii Pakoskiej w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 r. Po oficjalnym otwarciu, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości zaprezentowali krótki występ artystyczny, na który złożyło się kilka chwytających za serce pieśni patriotycznych z tamtego okresu. Następnie dyrektor OKiT, pan Sebastian Witkowski, powitał wszystkich gości, a w szczególności: burmistrza Pakości pana Zygmunta Gronia oraz przybyłych na wystawę radnych, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości pana Mirosława Gozderę oraz panią Małgorzatę Dzióbkowską – vice dyrektora S.P. im. Powstańców Wielkopolskich, jednocześnie prezesa pakoskiego koła TPPW i obecnych na wystawie członków koła, vice prezesa kujawsko-pomorskiego oddziału TPPW pana Jacka Pietraszko, prezesa koła TPPW w Łabiszynie panią Ewę Leżoń oraz gości wyjątkowych – wnuczkę Władysława Poczekaja, pierwszego dowódcy Kompanii Pakoskiej, panią Bognę Poczekaj-Ryszczuk i wnuka legendarnego porucznika Pawła Cymsa – wyzwoliciela Inowrocławia – pana Rafała Cymsa. W dalszej części, dyrektor OKiT, krótko scharakteryzował genezę powstania tej szczególnej wystawy i zachęcił zebranych do jej zwiedzania.

Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy w ciepłych słowach podziękowali za zaproszenie i zwrócili uwagę na konieczność podejmowania takich działań, niekoniecznie związanych z obchodami jakichś okrągłych rocznic, ale tak zwyczajnie, z poczucia wdzięczności, szacunku i dumy, które w niekonwencjonalny sposób zwrócą uwagę młodego pokolenia na naszą historię i rozbudzą w nich uczucia patriotyczne.

Dziękujemy wszystkim, tak licznie przybyłym na wernisaż gościom i mamy nadzieję, że ta kolejna już zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości wystawa, będzie cieszyć się dużym powodzeniem przez cały okres jej trwania.

Jak przebiegał pierwszy wieczór wystawy, która będzie otwarta do 3 kwietnia 2020 r., możecie zobaczyć na zdjęciach.

Zachęcamy do odwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00.

Projekt wystawy – Arkadiusz Fryszka

Militaria i mundury – Sebastian Witkowski

Sztandary i pamiątki – S.P. im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości oraz pakoskie koło TPPW.

Wyrazy podziękowania za pomoc w organizacji wystawy kierujemy również do Przedsiębiorstwa Usług Gminnych w Pakości, firmy Rembud pana Janusza Bednarskiego, Restauracji Radłowianka, firmy StandArt pana Andrzeja Stachowiaka oraz do pani Katarzyny Podczaskiej.

                                      

     zapraszamy do galerii zdjęć                                                              

punktor wydarzenia
punktor powrót do strony głównej