OBCHODY 99. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO I ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W PAKOŚCI.

 

                          

Za nami obchody 99 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i Święta Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Pakości, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich oraz pakoskie Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – szkolne i seniorów.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Pakości, gdzie przed odświętnie udekorowanym pomnikiem odczytano apel poległych, złożono wiązanki kwiatów, odmówiono okolicznościową modlitwę oraz wysłuchano przemówienia Burmistrza Pakości, w którym przemawiający podkreślił zasługi powstańców wielkopolskich dla naszego miasteczka w zdobywaniu niepodległości i uczcił ich pamięć.

           Uroczystości w szkole odbyły się pod hasłem „Powstańcy Wielkopolscy w naszej pamięci”. Podczas programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas II-VII i nauczycieli szkoły P. E. Kuc, P.K. Nowacką, P.W.Chołajczyk, P.M.Majchrzak-Tschurl, P.K.Krusińską, przypomniano zebranym bohaterskie czyny przodków i zasługi, dzięki którym zaskarbili sobie wdzięczność społeczności lokalnej i narodu. Dziękując za przepiękny program, Burmistrz Pakości podziękował społeczności szkoły za kultywowanie pamięci o powstaniu oraz wyraził nadzieję, że z zaangażowaniem włączy się w obchody setnej rocznicy powstania oraz Odzyskania Niepodległości w przyszłym roku. Dodać należy, że program artystyczny składający się z wierszy, pieśni patriotycznych i poloneza uczniowie mieli okazję zaprezentować aż trzykrotnie; pierwszy raz 4 stycznia –dla rodziców i społeczności miasta oraz dwukrotnie 5 stycznia –najpierw dla klas I-IV, a później dla zaproszonych gości i uczniów klas V-VII. Po apelu  zaproszeni goście spotkali się w świetlicy szkolnej przy kawie i imieninowym torcie, bowiem Święto Patrona Szkoły to przecież imieniny szkoły. Tegoroczne obchody zakończyła uroczysta msza św. odprawiona w podziękowaniu za dar wolności oraz w intencji poległych i zmarłych powstańców z Kompanii Pakoskiej oraz członków ich rodzin.                                      

            Cykl imprez rocznicowych i szkolnych zaszczyciły swoją obecnością władze samorządowe, kościelne, reprezentanci organizacji społecznych i jednostek organizacyjnych Gminy Pakość, społeczność miasteczka, uczniowie, rodzice , czynni i emerytowani nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości.

 

        13 stycznia uczniowie, rodzice i nauczyciele wezmą udział w XIV Rajdzie Pieszym „Powstańczym Szlakiem” na trasie Pakość – Kościelec – Pakość.

           

                                                                                                                      Małgorzata Dzióbkowska

 

zapraszamy do galerii zdjęć

                                                                                                         

punktor wydarzenia
punktor powrót do strony głównej