Sztuka przetrwania -

warsztaty survivalowe

 

                          

         

                          

27 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Pakości mieli nie tylko okazję, ale i wielką przyjemność gościć pasjonatów survivalu – Marka Lewandowskiego i Miłosza Wiśniewskiego z grupy „Ekwipunek Dźwigany Codziennie”.  

Panowie przyjechali na zaproszenie nauczycieli świetlicy szkolnej, aby podzielić się swoją wiedzą na temat sztuki przetrwania, turystyki oraz życia na łonie natury przy wykorzystaniu jej zasobów.

Pierwsza część spotkania poświęcona została omówieniu podstawowych zasad postępowania w sytuacjach trudnych, zaskakujących czy nieprzewidywalnych. Uczniowie w trakcie tej części mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu wyznaczania kierunków świata, oczyszczania wody (aby była zdatna do picia), organizowania schronienia czy rozpalania ogniska. Poza tym Marek i Miłosz zaprezentowali różnorodny sprzęt turystyczno – survivalowy; m.in.: hamaki, plandeki, krzesiwa, kompasy, latarki, termosy a także noże, scyzoryki czy multitoole. Opowiedzieli także o bardzo ważnym elemencie każdej wyprawy turystycznej jakim jest apteczka pierwszej pomocy. 

Druga cześć spotkania odbyła się na świeżym powietrzu, gdzie na terenie przy szkole, panowie rozpalili ognisko – oczywiście bez użycia zapałek! Dodatkowo zaprezentowali różne sposoby układania drzewa i gałęzi na ognisko. A skoro ognisko już było, uczniowie wykorzystali je do upieczenia kiełbasek.

Całe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

Mamy nadzieję, że 3 godziny „lekcji” ze sztuki przetrwania zaowocują nie tylko rozbudzeniem pasji turystycznej u młodzieży, ale także będą zachętą do przemierzania szlaków turystyczno – biwakowych w przyszłości.

 

Justyna Kowalska

zapraszamy do galerii zdjęć  

     

                                                                                                                                                                                                 

punktor wydarzenia
punktor powrót do strony głównej