103. rocznica Powstania Wielkopolskiego i Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców WielkopolskichJuż po raz drugi uroczystości środowiskowe i szkolne z okazji 103. rocznicy Powstania i Święta Patrona Szkoły im Powstańców Wielkopolskich w Pakości odbyły się w formie dostosowanej do panującej sytuacji epidemicznej. Na ile to było możliwe, podczas obchodów wystąpiło jednak wiele tradycyjnych elementów, do których przyzwyczajone było zarówno społeczeństwo miasta jak i społeczność szkolna.
5 stycznia w Święto Patrona Szkoły obchodzone w rocznicę wymarszu do powstania Kompanii Pakoskiej, ze względu na nauczanie zdalne, uroczystości szkolne odbywały się w sieci. Tradycyjny apel zastąpił ciekawy reportaż z przebiegu powstania i koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Państwa Marleny i Marka Puczkarskich i Panią. Magdalenę Majchrzak Tschurl. Wychowawcy, wykorzystując dostępne materiały przybliżyli uczniom historię, przebieg i postaci związane z powstaniem zarówno w Wielkopolsce, jak i na naszym terenie. Chętni uczniowie podczas indywidualnych spacerów zapalili znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu.
6 stycznia, tradycyjnie o. Kamil Paczkowski przewodniczył mszy św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców oraz członków ich rodzin. Po mszy św. uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi z naszej gminy udali się na cmentarz parafialny, gdzie pod świątecznie udekorowanym pomnikiem Powstańców Wielkopolskich gości przywitała Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 /1919 Pani Małgorzata Dzióbkowska. Głos zabrała również zastępca burmistrza Pani Róża Sielecka. Pamięć poległych i zmarłych powstańców uczczono minutą ciszy oraz oddano im hołd składając kwiaty i zapalając znicze.
Organizatorami uroczystości był burmistrz Pakości Pan Zygmunt Groń, Dyrektor SP im. Powstańców Wielkopolskich Pan Mirosław Gozdera oraz Towarzystwo Pamieci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z wymienionym wcześniej Panem burmistrzem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Tomaszem Osetem i radnymi, przedstawiciele organizacji kombatanckich- Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK i organizacji pozarządowych, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, dyrektorzy placówek oświatowych, druhowie z OSP społeczność szkoły oraz mieszkańcy Pakości.
Dziękujemy Paniom Danucie Kurczewskiej i Krystynie Kasprzak za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.


galeria zdjęć
 

punktor wydarzenia