Rajd "Powstańczym Szlakiem"

 

                          

5 stycznia 2013 roku odbył się  dziewiąty rajd „Powstańczym szlakiem” do Kościelca w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły Podstawowej w Pakości im. Powstańców Wielkopolskich.

Na miejsce zbiórki przybyło 50 uczestników, wśród których byli uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej z Pakości, uczniowie Pakoskiego Gimnazjum z opiekunem, przedstawiciel Urzędu Miasta oraz dwoje studentów.

Po czynnościach organizacyjnych wszyscy przeszli pod pomnik przy kościele św. Bonawentury, upamiętniający wymarsz w 1919 roku Powstańców z Pakości na odsiecz Inowrocławia . Po złożeniu wiązanki pod pomnikiem rozpoczął się rajd połączony z Marszami na Orientację. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami marszów, następnie otrzymali karty startowe oraz mapy i wyruszyli w trasę. Uczestnicy mieli za zadanie podbijać odpowiednie punkty zaznaczone na mapie. Pogoda sprzyjała tego dnia, więc trasa biegnąca polnymi drogami nie była trudna. MnO zakończyły się w Gorzanach, skąd zwartą grupą wszyscy przeszli do Szkoły Podstawowej w Kościelcu. Tam zostały podane wyniki zmagań z mapą: I miejsce zajęły dwie drużyny-A. Obiała, D. Nadolska, O. Jurek, B. Markier oraz

Z. Kędra, O. Mroczyńska, D. Trawka. W kościeleckiej podstawówce uczestnicy rajdu raczyli się drożdżówkami i ciepłą herbatą, a następnie na uciechę wszystkich odbyło się ognisko. Po podziękowaniu za gościnę grupa udała się na pobliski cmentarz, gdzie zostały zapalone znicze na grobach powstańców. Droga powrotna przebiegała w dobrej atmosferze mimo, że spory odcinek trzeba było pokonać przez pole. Po dotarciu do Szkoły Podstawowej w Pakości rajd się zakończył i uczestnicy rozeszli się do domów.

Kultywowanie pamięci o Powstańcach to jedno z zadań, które w takiej formie podejmujemy już od 9 lat. Nie jest to tylko obowiązek, ale ciekawa forma miłego spędzenia czasu. Mamy nadzieję, że za rok-na 10 rajd- przyłączy się do nas więcej „rajdowych zapaleńców”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość oraz goszczącej nas Szkole Podstawowej w Kościelcu. Zapraszamy za rok.

 zapraszamy do galerii zdjęć

                                                                                                                                                                                   I.Z.

 
 
punktor wydarzenia
punktor powrót do strony głównej