Program "Poznaj Polskę"


W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości dni 4 maja i 6 maja minęły pod znakiem wyjazdów. Wycieczki były dofinansowane z Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę”. Klasy trzecie wyjechały do Torunia i Grębocina. W Toruniu uczniowie odwiedzili Planetarium, gdzie wzięli udział w kosmicznym seansie, a w Grębocinie zwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Wzięli też udział w warsztatach papierniczo – drukarskich, gdzie uczyli się czerpać papier oraz pięknie, kaligraficznie pisać gęsim piórem.
W piątek 6 maja klasy czwarte również wyjechały do Torunia. Dzieci zwiedziły Muzeum Etnograficzne w Toruniu, gdzie cofnęły się w czasy swoich babć i dziadków oglądając z przewodnikiem chaty i eksponaty przeniesione z XIX wieku. Dowiedziały się, jak się ubierali, co jedli nasi przodkowie i jak spędzali czas. Dwie godziny później uczniowie przenieśli się w zupełnie inny świat, świat doświadczeń i nauki zwiedzając piętra w Młynie Wiedzy. Tutaj mogli pobawić się fizyką, malowali obrazy światłem komórki, czy układali mozaiki. Na koniec wycieczki dzieci zjadły pyszny obiad w Karczmie Kujawskiej.
Uczniowie klasy VII c byli w Nieborowie i Łowiczu, brali udział w warsztatach muzealnych „Myć się czy wietrzyć — czyli higiena na sucho”. Poznali historię higieny i wykonali mydła o oryginalnych kształtach. Zwiedzili pałac i poznali jego historię, odwiedzili też Muzeum Motoryzacji, gdzie widzieli perełki motoryzacji minionych dziesięcioleci. Posileni pysznym obiadem w restauracji Oberża Pod Złotym Prosiaczkiem, pojechali do Łowicza — jednego z najstarszych miast w Polsce. Zwiedzając Muzeum poznali historię i kulturę miasta i regionu, widzieli przepiękne stroje, charakterystyczne wycinanki i ozdoby domów.
Do Pakości wrócili pełni pozytywnych wrażeń, z nowymi doświadczeniami i wiadomościami.
Julita Gotowska
Elżbieta Sikora

zapraszamy do galerii zdjęć

galeria zdjęć II 

punktor wydarzenia