Owoce i warzywa w Szkole Podstawowej w Pakości

 

                          

W Szkole Podstawowej w Pakości od kilku lat realizowany jest program pod nazwą  „Owoce w szkole”

Jego celem jest wyrobienie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych związanych z codziennym spożywaniem warzyw i owoców.

Program jest w stu procentach finansowany ze środków Agencji Rynku Rolnego. Uczniowie z coraz większą przyjemnością spożywają dwa razy w tygodniu dostarczone przez sprawdzonego dostawcę warzywa i owoce. Nauczyciele natomiast wzbogacają ich wiedzę teoretyczną na temat zdrowego żywienia podczas lekcji lub zajęć dodatkowych.

 

Pracownicy szkolnej kuchni  dbają o to ,aby jadłospis był urozmaicony i bogaty w witaminy i  składniki mineralne.

 

Poniżej zamieszczamy kilka rad ,które pomogą rodzicom i dzieciom prowadzić zdrowy tryb życia.

 

Zdrowe nawyki żywieniowe

 

Zdrowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących zdrowie człowieka ,jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu .Prawidłowe nawyki żywieniowe powinny być kształtowane już od najmłodszych lat.

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym powinni, spożywać posiłki regularnie pięć razy dziennie.

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie ,które daje nam siłę i energię na cały dzień. Śniadanie jako posiłek spożywany po długiej nocnej przerwie ,powinien dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości różnych składników pokarmowych, zarówno tych ,które są potrzebne do wykonywania pracy jak i tych ,które zapewniają dobry stan zdrowia. Jako napoje śniadaniowe można wymienić :mleko, kawę mleczną lub inny napój z mleka .Pieczywo podajemy mieszane ,jasne i ciemne (dostarczają organizmowi składników mineralnych i błonnika). Do pieczywa podajemy masło. Dzieci w wieku szkolnym powinny je spożywać , gdyż ich organizm jest w fazie rozwoju.

 

Dodatkami do pieczywa mogą być sery, wędliny ,ryby, dżem. Najważniejsze  są jednak owoce i warzywa, nie tylko świeże ale i kwaszone. Owoce i warzywa są smaczne i zdrowe oraz ozdabiają nam potrawy. Kanapki z dodatkiem warzyw są kolorowe i apetyczne co powoduje że z chęcią je zjadamy. Nie powinniśmy  nigdy zapominać o drugim śniadaniu, które również powinno w swym zestawie zawierać warzywa i owoce a niestety dzieci często unikają tych produktów zastępując je np. hamburgerami, frytkami chipsami i słodyczami oraz napojami gazowanymi czy energetycznymi. Wyżej wymienione produkty oprócz walorów smakowych i „pustych” kalorii tzw „zapychacze „nie wnoszą nic do naszego organizmu. Swoje ślady natomiast zostawiają tworząc zbędną tkankę tłuszczową. Czy nie lepiej zamiast chipsów zjeść duże soczyste jabłko? Nasz organizm na pewno będzie nam wdzięczny.

 

Następnym po śniadaniu ważnym posiłkiem jest obiad.  Powinien on dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mieć wartość energetyczną .Bez względu na liczbę dań obiadu powinno się w nim uwzględnić produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego. W każdym daniu obiadowym powinny się również znaleźć warzywa lub owoce. Warzywa w postaci surówek bądź warzyw z wody lub zasmażanych (marchewka, fasolka szparagowa ,groszek zielony)Z doświadczenia wiem ,że dzieci w wieku szkolnym nie chętnie zajadają się surówkami ,czy gotowanymi warzywami. Nieraz pokazuje się dzieciom jak ciekawie i apetycznie wygląda ich talerz gdy przyozdobiony jest kolorową surówką lub innymi dodatkami z warzyw. Po obiedzie czeka na nas podwieczorek. Podwieczorek jest posiłkiem uzupełniającym dlatego może składać się z owoców ,warzyw i ciasta .Kolacja jest ostatnim posiłkiem w ciągu dnia ,co nie znaczy ,że powinniśmy zjadać ją późno .Kolację spożywamy o godzinie 18-19.Powinna być lekko strawna ,aby zbytnio nie obciążać przewodu pokarmowego. Tu również preferuje się warzywa i owoce ,pieczywo ciemne, wędlinę  ,herbatę .

 Częstym błędem popełnianym przez młodzież szkolną jest podjadanie. To ważny czynnik sprzyjający przekarmieniu i nadwadze .Jak już wspomniałam młodzież szkolna chętnie zamienia owoce i warzywa na tzw fast foody .Dieta bogata w warzywa i owoce nie tylko korzystnie wpływa na metabolizm i system odpornościowy ale i poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Zachęcamy do jedzenia codziennie warzyw i owoców. Preferencje żywieniowe młodych ludzi w kierunku żywności wysoce przetworzonej , sprawiają iż pojawiają się niedobory witamin i składników mineralnych , co za tym idzie mogą one prowadzić do zaburzeń wzrostu organizmu i dojrzewania .Niedobory witaminy D  szczególnie wpływają na proces mineralizacji kości ,tak szalenie ważny w przypadku dorastania .

Należy również wspomnieć o otyłości wśród dzieci w wieku szkolnym. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie tego problemu są błędy żywieniowe a także niewielka aktywność fizyczna .Dzieci chętniej spędzają czas przy komputerze niż na zabawach na świeżym powietrzu. Problem ten niestety będzie narastał ,dlatego też tak istotne jest, aby  od  najmłodszych lat, wdrażać od najmłodszych lat wśród dzieci nawyki zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania.                    

Paulina Kaczmarek

punktor wydarzenia
punktor powrót do strony głównej